Nietrzymanie moczu — przyczyny i leczenie

Problemy nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która zdarza się głównie u kobiet podczas menopauzy, czy po ciężkim porodzie, w wyniku którego dno miednicy mogło ulec uszkodzeniu. Oddawanie moczu w sposób niekontrolowany stanowi przede wszystkim duży problem w życiu społecznym. Jak sobie z tym radzić?

Problemy nietrzymania moczu

Trzy typy nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest wzmożoną aktywnością fizyczną, ale też chorobą, podczas której pojawia się chroniczne kichanie czy kaszel. Powoduje to samowolnie ulatywanie moczu, gdy ciśnienie w pęcherzu moczowym przewyższa opór cewki moczowej.

Naglące nietrzymane moczu polega na niekontrolowanych skurczach mięśnia wypierającego mocz. Ten typ nietrzymania moczu ma bliżej nieokreślone przyczyny, ale wyróżnia się tu przede wszystkim czynniki psychologiczne oraz nieprawidłowości w działaniu wspomnianego mięśnia.

Jako ostatnie mamy nietrzymanie moczu z przyczyn mieszanych, a więc łączącym dwa podane wyżej przypadki.

Leczenie nietrzymania moczu

Dolegliwość jest bardzo uciążliwa, ale na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia. Oczywiście metoda leczenia będzie uwarunkowana specyfiką dolegliwości.

Jako pierwsze mamy metody zachowawcze, a więc zmiana trybu życia, diety oraz ćwiczenia rozwijające mięśnie dna miednicy czy pęcherza moczowego. W tej grupie ważna jest też redukcja masy ciała, a konkretnie nadwagi, bo to właśnie ona może być przyczyną nietrzymania moczu. Zwykle leczenie zaczynamy od metod zachowawczych, a dopiero, gdy nie są one skuteczne, to szukamy dalej.

Jeśli chodzi o leczenie nadaktywnego pęcherza, to zalecana jest przede wszystkim dieta, a konkretnie ograniczenie kofeiny, napojów energetycznych, czy alkoholu.

Leczenie laserowe, nazywane zabiegiem Mona Lisa

Jest to najskuteczniejszy zabieg w walce z nietrzymaniem moczu. Polega na skierowaniu wiązki lasera na ścianki dróg moczowych, co powoduje ich napięcie i obkurczenie. Leczenie tego typu jest zdecydowanie mniej inwazyjne niż metody chirurgiczne, ale przede wszystkim skuteczne. Warto zdecydować się na taki zabieg, gdy chcemy uniknąć operacji, a środki farmaceutyczne nie dają oczekiwanych efektów.

0 0 głosów
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Kocham twoje myśli, proszę o komentarz.x